Tipy pro modeláře
Nástroje pro tvorbu papírových modelů
- nůžky střední velikosti,
- kutilský nůž (skalpel, řezač),
- pravítko nebo trojúhelník, nejlépe kovový,
- špendlíky k přidržování dílů při usychání lepidla,
- pinzeta (pokud možno zahnutá) ke zpracování obzvláště malých dílů a k jejich nasazení do těžko přístupných míst,
- řezací podložka z umělé hmoty, usnadňující práci s nožem. Je k dostání v obchodech s kreslícími potřebami,
- barevné, akvarelové nebo křídové tužky k dobarvování bílých střižných hran. Fixy mění vlivem světla dost často rychle jejich barvu,
- lepidla - univerzální lepidla z tuby s ředidly, která se dají snadno zpracovávat, jejich nevýhodou však je, že zbytky zanechávají na povrchu modelu lesklé skvrny a ředidla zatěžují okolí. Bílý klíh je naproti tomu na vodní bázi bez ředidel a po uschnutí je prakticky neviditelný. Vzhledem k podílu vody v lepidle je třeba při lepení větších ploch dbát na to, aby se části neprotahovaly a nevlnily. Velmi dobré výsledky jsou s lepidlem TENYL, výrobce Druchema.
K sestavování papírových modelů
Stavba modelů zpravidla probíhá ve sledu černého očíslování jednotlivých částí. Jak se jednotlivé stavební části sesazují je zřejmé ze stavebních výkresů.
- - - - - - - - | Čárkované čáry |
Označují přehyby, na nichž se provádí ohýbání směrem dozadu. Aby nebyl narušen vzhled modelu, bývá často označení vně stavební části jenom na začátku a konci ohybu. Aby byl ohyb čistý musíte jej podle pravítka lehce proškrábnout (např. pomocí jemné ostré jehlice). Proškrábnutí se provádí před vystřižením dílu. | |
-x--x--x--x- | Čáry přehybu s křížky |
U nich se provádí ohyb směrem dopředu. Vnější černé čáry na stavebních částech označují, kde má být díl vystřižen. | |
_________ | Čáry uvnitř stavební části |
Slouží pouze k uzpůsobení (uspořádání) a zůstávají nezpracované. Avšak někdy jsou uvnitř stavebních částí plochy, které musí být vystřiženy. Tyto jsou označeny symboly s nůžkami. | |
_ . _ . _ . _ | Tečkami doplněné čárkované čáry |
Označují obrys plochy, na které jsou nalepeny případně přilepeny jiné stavební části. Červená číslice určuje při tom, která část se má připevnit. | |
nůžky | Nůžkový symbol vně stavební části |
Určuje, kde má být provedeno naříznutí stavební části nebo kdy stavební části musí být od sebe odděleny |
Zpracování kulatých stavebních částí
K zakulacení je třeba protáhnout stavební část bílou stranou přes hranu: malé stavební části protáhnout přes hranu rovného nože nebo přes zadní hranu čepele nůžek nebo přes hranu pravítka, velké stavební části protáhnout přes hranu stolu. Případně i vícekrát zopakovat až se dosáhne žádaného oblouku. Teprve potom slepit stavební část. Díly s malým průměrem svinovat válením (sem a tam) lehkým tlakem na hladké ploše stolu až do úzkého svinutí.
Před slepením dílu zkontrolovat zda se dá přesně nasadit. Díly zesílené kartonem se dají pro jemné zpracování dobrousit jemným smirkovým papírem.
Kartonové modely
Důležitou stránkou ke stavbě kartónových modelů je, že k tomu již máte doma nejnutnější nářadí. Když byste později chtěli u toho koníčka zůstat, bude určitě smysluplné, zařídit si pěkné pracoviště, pořídit si vhodné nářadí atd., tak jak je v následujícím odstavci popsáno.
Není však nic ztraceno, když tomu tak nebude.
Co v každém případě, abyste mohli stavět jednoduché a také ne tak jednoduché modely, budete potřebovat nástroje k rytí, stříhání a k lepení. Je potřeba mít jednoduché nůžky a lepidlo. Přiznejme si, že to je příliš nedokonalá sada nářadí a přirozeně to půjde podstatně snadněji s pravítkem, trojúhelníkem, velkou jehlou, tenkou jehlicí nebo s hrotem od kružítka. Pomocí posledně jmenovaných částí se provádí podstatně jednodušeji vrypy a ohyby. Nůž, u kterého se odlamují tupé segmenty (Cutter) a pinzeta představují již opravdový luxus. Když již vše toto máme můžeme to použít.
Dříve než začneme je třeba ještě ztratit několik slov o lepidlech. Každý druh universálního lepidla nebo lepidla z láhve se používá jednodušeji u jednoduchých modelů. Poněkud složitější je situace u složitějších modelů. Avšak zde je třeba poukázat na to, že u lepidel existují dvě základní filosofie: Já sám používám bílý klíh. Bílý klíh je vytvořen na vodní bázi a používá se ke klížení dřeva. Alternativou je universální lepidlo s ředidly. Ještě je potřeba vědět, a já slibuji, že to je už poslední poučení, něco o základních třech typech používaných čar, které se vyskytují u modelů firmy Schreiber. (Také u většiny modelů od jiných výrobců jsou použity podobné nebo zcela stejné čáry jako u Schreiberových modelů.) Podél plně vyznačených čar se model vystřihuje, na čárkovaných čarách se provádí vrypy a ohyby a čáry přerušované čárkou a tečkou označují místa, kde se má stavební díl nalepit nebo přilepit.